Nakon provedenog istraživanja i objave baze čitateljskih sjećanja (na platformi Zenodo), projektni tim širio je riječ o istraživanju u nadi da će privući i potaknuti druge istraživačice i istraživače da preuzmu podatke i iskoriste ih u daljnjim istraživanjima. Stoga nam je iznimno zadovoljstvo vidjeti prvu međunarodnu primjenu prikupljenih podataka u znanstvenom radu.
Istraživačica Wenjing Cai s Odsjeka za digitalnu humanistiku na Sveučilištu u Groningenu napisala je magistarski rad koristeći podatke iz baze PoKUS. Rad naslova „Remembering Literature in Everyday Life: Exploring the Roles of Mental Imagery, Emotions, and Narrative Perspective in Literary Memory” ispitao je utjecaj mentalnih slika, emocija i pripovjednih perspektiva na pamćenje književnosti, kao i međusobnu povezanost tih faktora. U tu svrhu Cai je koristila 99 izjava iz 22 intervjua koji su provedeni u sklopu našeg projekta.
Cai na temelju analize zaključuje da su mentalne slike i emocije prilikom čitanja jasno povezane, mada se ne može sa sigurnošću reći da njihova pojava utječe na bolje pamćenje književnosti. Također utvrđuje da čitatelji češće pamte negativne nego pozitivne emocije.
Sa zanimanjem ćemo pratiti daljnji rad Cai, kao i druga istraživanja koja će proizaći iz baze čitateljskih sjećanja.